اقتدار و عزت در دیپلماسی خارجی رهبری

دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب و واکنش رهبر به تقاضای نخست وزیر ژاپن در معنای واقعی کلمه همان دیپلماسی عزت است که سال هاست سیاست خارجی ایران تشنه این امر است.

دیپلماسی التماسی که چندسالی هست کام مقاومت را تلخ نموده است نتیجه ای جز گردن کشی و جسارت های پی در پی آمریکا به همراه نداشته است و به همین خاطر رهبر معظم انقلاب با استفاده از اختیارات خود نوعی دیگر از تعاملات با کشورهای استکباری به جسم بی جان سیاست خارجی تزریق نموده است که باید بعنوان نقشه راه جدید دیپلماسی خارجی تلقی گردد.

واکنش نخست وزیر ژاپن به نامه حامل خود که در فضای مجازی مورد تمسخر کاربران ایرانی قرار گرفته است همان عزت دیپلماسی مقاومت است که گردنکشی ها را از نطفه خفه می کند. اگر لشکرکشی آمریکا در چند هفته گذشته امروز به فرستادن میانجی ختم شده است و این میانجی هم پیام های اقتدار از طرف رهبری دریافت میکند این نتیجه مقاومت و ایستادگی در برابر قلدری هاست.

کسانی که کدخداترسی به جامعه تزریق نمودند این امر را باید ببینند این کدخدای ضعیف، همان توهم آنهاست که برای مذاکره با ایران پیشقدم و روزشماری می کند. شاید دیگر سایه جنگ حربه ای برای سوار شدن بر افکار عمومی نباشد اگر ملت هوشیار شوند.

واقعیت کدخدا همین وضعیت فعلی اوست که در برابر مقاومت سازش می نماید، اگر کاسبان ترس با ایجاد حلقه های فریب جدید دوباره بر افکار ملت سوار نگردند.

برخورد عزتمندانه رهبرمعظم انقلاب همان راه نهایی برای پیشرفت و توسعه ایران اسلامی است و بنابراین سیاست خارجی باید به سمت پوست اندازی سوق داده شود چرا که جز این راهی نیست. امروز اگر اراده ها در مقابل مشکلات ملت بسیج نمی شود علت تحریم ها نیست، بلکه ناتوانی در مدیریت منابع و ظرفیت های داخلی است که به خودتحریمی بی سابقه در تاریخ انقلاب تبدیل شده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد قروه دیپلماسی عزت برگرفته از دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب اسلامی برای تحول اساسی در رویکردهای دیپلماسی خارجی ارج می نهد و  همه قوا را به تاسی از این امر دعوت می نماید و معتقد است صیانت از حقوق ملت با تعاملات سازشکارانه مغایرت کامل دارد. تامل و تفکر سیاست خارجی فعلی دولتمردان بر احکام اسلامی حلقه مفقوده چندساله هست که باید احیاء گردد.

 سَتَجِدُونَ آخَرِينَ يُرِيدُونَ أَنْ يَأْمَنُوكُمْ وَيَأْمَنُوا قَوْمَهُمْ كُلَّ مَا رُدُّوا إِلَى الْفِتْنَةِ أُرْكِسُوا فِيهَا فَإِنْ لَمْ يَعْتَزِلُوكُمْ وَيُلْقُوا إِلَيْكُمُ السَّلَمَ وَيَكُفُّوا أَيْدِيَهُمْ فَخُذُوهُمْ وَاقْتُلُوهُمْ حَيْثُ ثَقِفْتُمُوهُمْ وَأُولَئِكُمْ جَعَلْنَا لَكُمْ عَلَيْهِمْ سُلْطَانًا مُبِينًا (سوره نساء/ آیه ۹۱)

پدافندغیرعامل بصیر/ دکتر دهقانی