جلسه هماهنگی برنامه جشن ازدواج دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی قروه برگزار شد

بررسی موانع اصلی ازدواج آسان جوانان در جلسه هماهنگی جشن ازدواج دانشجویی/ امام جمعه قروه:چرا تحصیل کردگان ما به ازدواج آسان فکر نمی کنند؟

امروز و در جلسه ای که به منظور هماهنگی برنامه جشن ازدواج دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی قروه برگزار شد ، دبیرخانه مهندسی فرهنگی جوانان شهرستان قروه آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، با دعوت ریاست دانشگاه آزاد اسلامی قروه، امروز جمعی از مسئولین شهرستان دور هم جمع شدند تا برای برگزاری جشن ازدواج دانشجویی برنامه ریزی کنند که با پیگیری های رییس دانشگاه آزاد اسلامی قروه در همین جلسه دبیرخانه مهندسی فرهنگی جوانان نیز در قروه آغاز به کار کرد.

بر اساس این گزارش در این برنامه ابتدا دکتر سمیرا دهقانی رییس دانشگاه آزاد قروه طی سخنانی به اهمیت مقوله ازدواج پرداخت و اظهار داشت: دانشگاه در جهت اجرای وظایف خود و در جهت عمل به منویات مقام معظم رهبری در راستای گفتمان سازی در خصوص معضلات و موضوعات متفاوت داخل کشور قدم برداشته است.

وی افزود: پرداختن به مسائل جوانان یکی از دغدغه های اصلی رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده که می توان از ازدواج به عنوان یکی از مهمترین مسائل مربوط به جوانان یاد کرد.

رییس دانشگاه آزاد قروه با بیان اینکه باید موانع بر سر راه جوانان در مسیر ازدواج سالم را از بین برود،  ادامه داد: ازدواج های دانشجویی با ماهیت سادگی و بی پیرایگی و بدوت تشریفاتی خود همیشه مورد پسند رهبر معظم انقلاب بوده اند و اینگونه ازدواج ها همیشه انگیزه ای برای کسانی هستند که به دنبال تشکیل خانواده و تکامل شخصیت خود می باشند.

دهقانی با تاکید بر اینکه باید باب گفتمان سازی فرهنگ ازدواج ساده در دانشگاه ها باز شود بر تشکیل دبیرخانه ای در این خصوص و در جهت رفع مشکلات جوانان تاکید نمود و بیان داشت: باید با برنامه ریزی مناسب و با فرهنگ سازی در این زمینه مانع از وقوع مشکلات متعدد برای خانواده ها و جوانان در مسیر ازدواج سالم شد.

چرا تحصیل کردگان ما به ازدواج آسان فکر نمی کنند؟

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین بابائیان امام جمعه قروه نیز طی سخنانی به اهمیت ازدواج سالم و بدون آلایش در دین مبین اسلام و در جامعه پرداختند.

حجت الاسلام حسن باباییان با بیان اینکه همه باید به دنبال کار فرهنگی باشند اظهار داشت: انقلاب اسلامی بر مبنای اسلام ناب محمدی (ص) بنا گذاشته شده است در حالی که دشمن اسلام ناب را بر نمی تابد.

وی افزود: اسلام دارای فرهنگی منحصر بفرد است که اگر هر کسی پایبند به آن باشد همه قفل ها و معضلات را از مقابل خود کنار خواهد زد.

خطیب نماز جمعه قروه به ترویج برخی سنت های اشتباه در جامعه اشاره نمود و خاطر نشان کرد: علت بسیاری از معضلات اجتماعی امروز ما پیروی از سنت های اشتباه و پیش پا افتاده است.

وی بیان داشت: امروز بسیاری از سنت های دست و پا گیر مانع از ازدواج جوانان شده است و در این میان حوزه و دانشگاه برنامه منظم و مدونی نداشته اند.

باباییان با تاکید بر اینکه مردم برای دریافت فرهنگ دینی باید به حوزه و دانشگاه توجه کنند افزود: دانشگاه ما نباید تنها به دنبال ارائه مدرک به جوانان باشد بلکه باید در زمینه های فرهنگی نیز به دنبال از بین بردن معضلات جوانان باشد.

به گفته امام جمعه قروه هم اکنون اکثر افرادی که درگیر سنت های اشتباه هستند را با سواد های جامعه تشکیل می دهند.

وی با طرح این سوال که چرا تحصیل کردگان ما به ازدواج آسان فکر نمی کنند افزود: امروزه متاسفانه برخی الگوهای جامعه زمینه سخت تر شدن ازدواج جوانان را فراهم کرده اند.

باباییان در بخش پایانی سخنان خود برگزاری جشن ازدواج دانشجویی را در مقابله با سنت های اشتباه و نیز ایجاد انگیزه برای برگزاری ازدواج آسان موثر دانست و گفت: جشن ازدواج آسان دانشجویی می تواند یک حرکت مثبت اجتماعی در جلو انداختن ازدواج های آسان در خانواده ها باشد.

در ادامه این جلسه فرماندار قروه نیز با مهم قلمداد نمودن مسئله ازدواج جوانان گفت: در شهرستان قروه یکی از دغدغه های اساسی که باید مورد توجه قرار بگیرد در بحث ازدواج جوانان است.

موحد امان الهی بیان داشت: امروزه طلاق یکی از آسیب های اجتماعی است که اثرات زیان بار بسیاری برای جامعه دارد و قطعا ازدواجی که با یک مشاوره علمی و تخصصی همراه باشد می تواند دارای استحکام بالاتری باشد.

وی با تاکید بر اینکه ازدواج باید در سن مناسب ان صورت پذیرد افزود: امروزه بالارفتن سن ازدواج بسیاری از آسیب ها را به دنبال دارد و این می طلبد تا برنامه ریزی مناسبی برای مقابله با ان صورت پذیرد.

امان الهی در ادامه بر تشکیل دبیرخانه ای برای ازدواج آسان جوانان تاکید نمود و گفت: می توان با تشکیل دبیرخانه ای در این خصوص نقش هر فرد و هر قشری را در تقویت بنیان های ازدواج آسان شناسایی نمود و با همکاری یکدیگر در جهت فرهنگ سازی مناسب در این خصوص قدم برداشت.

در پایان این مراسم، مصوب گردید دبیرخانه مهندسی فرهنگی جوانان با رویکرد رفع موانع و مشکلات جوانان، در دانشگاه آزاد اسلامی قروه راه اندازی شود. این دبیرخانه به حول و قوه خداوند با رویکردهای رفع مشکلات جوانان در زمینه های اشتغال، ازدواج و موضوعاتی که جوانان شهرستان با آن مواجه هستند ایجاد خواهد شد و لزوم حمایت همه جانبه متولیان شهرستانی و استانی برای عملیاتی نمودن آن الزامیست.