خروج امریکایی ها از برخی پایگاه های خود در عراق نشانه چیست؟

این که آمریکایی ها به حق حاکمیت عراقی ها احترام بگذارند و خروج خود را در دستور کار قرار دهند، یک امر واقعی نیست. خروج آمریکایی ها از برخی پایگاه ها نشانه تقویت سیستم تدافعی آمریکایی ها برای در امان ماندن از حملات مقاومت عراق است.

تحرکات نظامی امریکا علیه مقاومت عراق در آینده نزدیک امری بدیهی است چرا که آمریکایی ها با پذیرش خروج خود از عراق ، بسیاری از منافع خود را به خطر خواهند انداخت. البته نباید تصور کرد آمریکایی ها به حملات مقطعی به محور مقاومت و فقط در عراق می اندیشند، بلکه اسرائیل و ترکیه و عربستان می توانند بخشی از ائتلاف آمریکایی ها برای آغاز حملات گسترده علیه مقاومت در منطقه باشند.

به نظر می رسد نقش ایران برای حمایت همه جانبه از محور مقاومت مردمی در منطقه در برابر تهاجمات احتمالی ائتلاف آمریکایی ها، بسیار حیاتی خواهد بود. نباید تصور کرد تهاجمات ِآتی مقطعی و زودگذر است، بلکه تعیین کننده خروج یا بقاء آمریکایی ها در منطقه است.

بیماری کرونا شاید نقش حفاظتی در استراتژی تهاجمات امریکایی ها محسوب شده است و از نظر امریکایی ها این بیماری توان ایران را برای دفاع از نیروهای مقاومت را به شدت کاهش داده است. ترامپ هنوز برگ برنده قوی در انتخابات آمریکا را ندارد و مطمئنا ائتلاف صهیونیستی جز با درگیر کردن آمریکا در منطقه برای حفاظت از اسرائیل به حمایت از ترامپ متقاعد نخواهند شد و بنابراین این موضوع احتمال ورود امریکایی ها به ایجاد تنش نظامی را بیشتر می کند.

حقیقت آن است که امریکایی ها دچار بحران های مالی، سیاسی و اجتماعی داخلی زیادی هستند که به همین علت، احتمال رفتارهای غیرمقعول دولتمردان آنان برای بقاء در قدرت با فشار صهیونیست ها در خاورمیانه بسیار زیاد است…

آمریکایی ها به شدت بر روی زمین در یک تهاجم و رویارویی نظامی آسیب پذیر هستند و بنابراین سعی خواهند کرد از برتری های هوایی علیه مقاومت استفاده نمایند که حمایت پدافندی جمهوری اسلامی ایران از نیروهای مقاومت در این تقابل هوایی میتواند، توان هوایی دشمن را  زمین گیر نماید. بنابراین به نظر می رسد ورود آمریکا به یک جنگ رسمی بیشتر از آن که تهدید باشد، یک فرصت برای محور مقاومت است تا سلطه آمریکا در منطقه یکبار برای همیشه برچیده شود.

واقعیت امر این است که آمریکا نباید خود را وارد طوفان جنگ در خاورمیانه نماید چرا که مولفه های قدرت او کافی نیست، اما حماقت های ترامپ آن چنان که سردار شهید بزرگ اسلام به زیبایی ترسیم نموده اند مبتنی بر قمار است و نباید الزاما به منطق گرایی در رویکردهای آتی آمریکا خوش بین بود. آمریکا دو راه بیشتر ندارد یا خروج از عراق را باید بپذیرد یا قمار جنگ را انتخاب می کند که به نظر می رسد در هر صورت آینده به نفع محور مقاومت خواهد بود.

به نظر می رسد منجی شدن اسرائیل پروژه احتیاطی حفاظتی است که در صورتی که آغاز یک جنگ به سرعت به سمت نابودی آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی در خاورمیانه پیش رفت از این موضوع بهره ببرند و چه بشارتی بالاتر از آن که داروی کرونا توسط اسرائیل ساخته شود. در این صورت افکار عمومی جهان با تصور مثبتی که از اسرائیل بعنوان منجی پیدا خواهد کرد، مانع از ضربات پایانی محور مقاومت به رژیم صهیونیستی خواهد شد. بنابراین به مکانیسم های حفاظتی دشمن نیز باید توجه شود و باید بدانیم محاسبات دشمن در بخشی از این رویارویی هوشمندانه است.

باید منتظر بود که آمریکایی ها با چه استراتژی ای میخواهند بقاء خود را در منطقه تضمین نمایند و اینکه با ارائه داروی کرونا میتوانند قبل از یک جنگ تمام عیار در منطقه بقاء پیدا کنند و یا از داروی کرونا در مراحل یک تهاجم نظامی استفاده ابزاری خواهند نمود. اما آنچه که اشکار است بیماری کرونا دارای یک نقش حیاتی در معادلات آمریکایی هاست. 

پدافند غیرعامل بصیر