واقعیاتی از جنگ آمریکا با ایران

اعلام فوریتی جنگ علیه ایران توسط آمریکا آن‌چنان ناشیانه است که با تأمل در این موضوع می‌شود به این نتیجه رسید که آمریکایی‌ها چقدر افکار عمومی داخل ایران را دست‌کم می‌گیرند. سایه جنگ یا جنگ هراسی تنها ابزار آمریکا برای به‌زانو درآوردن ایرانیان است و متأسفانه عده‌ای در داخل نیز بر این موج همواره سوار بوده‌اند تا به کسب قدرت و غارت ملت نائل گردند.

می‌خواهیم بدانیم چرا احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران صفر است؟ با نگاهی به بودجه نظامی آمریکا و بدهی‌های این دولت، سرنخ این معما به دست خواهد آمد. آمریکا حدود هفتاد برابر بودجه نظامی ایران را دارا می‌باشد و بیست‌ودو تریلیون دلار بدهی دارد. آمریکا جنگ هراسی را برای به‌زانو درآوردن ملت‌ها و در نتیجه غارت کشورهای منطقه برای کاهش بدهی‌های خود عملیاتی می‌نماید، بدون آنکه توانی برای رویاروی نظامی داشته باشد. بودجه نظامی آمریکا در سال جدید هفتصد میلیارد دلار است و این بودجه سرسام‌آور بدون درگیرشدن آمریکا در یک جنگ مستقیم است و اینکه به گفته خود آمریکایی‌ها در جنگ عراق و سوریه هفت تریلیون دلار هزینه به خاطر جنگ نیابتی از بودجه آمریکا هزینه شده است و درنهایت نتیجه‌ای هم برای آنان نداشته است. حالا در یک رویاروی نظامی آن‌هم با کشوری که مؤلفه‌های قدرت او بی‌شمار است چقدر باید هزینه نماید؟ برآوردهای خوش‌بینانه نشان می‌دهد آمریکا در جنگ با ایران باید حدود پنجاه تریلیون دلار در یک جنگ فرسایشی هزینه نماید که نتیجه این جنگ هم مشخص نخواهد بود چراکه ریسک جنگ با ایران همانند جنگ با افغانستان و عراق و سوریه نخواهد بود و منطقه به آتش کشیده خواهد شد. حالا با این اوضاع آیا آمریکا حاضر است آغازگر جنگی باشد که بدهی‌های او را چند برابر خواهد کرد و نتیجه آن هم برای او مشخص نیست؟  

بنابراین آمریکا که امروز در برابر پرداخت بدهی‌های فعلی خود ناتوان است، هیچ‌گاه وارد جنگی نخواهد شد که بر کشورش بدهی چند برابری تحمیل خواهد کرد و در نهایت هم منجر به رویش مقاومت‌های جدید در منطقه شود تا جایی که آمریکا حتی توان ماندن همانند شرایط کنونی در منطقه نخواهد داشت. آمریکایی‌ها به‌خوبی آثار مخرب جنگ با ایران را درک کرده‌اند و به همین خاطر حتی صحبت کردن درباره آن برای حاکمان آمریکا ترس و وحشت ایجاد خواهد کرد. افکار عمومی داخلی باید این واقعیات را بدانند تا طعمه فتنه‌های دشمن نشوند و در نهایت به نیابت از دشمن کسانی برای سرنوشت آنان تصمیم بگیرند که همواره با جنگ هراسی قدرت را به دست می‌گیرند و با تزریق ترس در جامعه و کدخداپرستی توسعه و پیشرفت یک ملت را متوقف می‌نمایند. افکار عمومی بدانند که آمریکا با واقعیات درگیر با آن، قدرت جنگ با ایران را ندارد و تنها به آثار روانی جنگ‌طلبی دلخوش کرده است که اشتباهات گذشته ملت ایران دوباره تکرار شود. آمریکا دیگر حتی قدرت ورود به جنگ نیابتی نیز دارا نیست چرا که نوکران او همچون عربستان در باتلاق های دیگر به دام افتاده اند.

اما نکته قابل‌تأمل و عجیب در این موضوع است که چطور نظامیان ایران اسلامی در برابر کشوری که حدود هفتاد برابر بودجه او را داراست توانسته‌اند ایستادگی نمایند و امروز آمریکا به جایی برسد که فقط به جنبه روانی جنگ هراسی بسنده نماید؟ این همان قدرت ایمان و تکیه به ظرفیت‌های داخلی است که امروز قدرت چند لایه نظامی ایران نبض منطقه را به دست گرفته است و آمریکایی‌ها به درماندگی کشانده شده‌اند. آمریکا چه بخواهد و چه نخواهد در منطقه باید به حاشیه برود و سگ نگهبان او اسرائیل نیز باید به‌زودی پایان خود را اعلام نماید. امروز افکار عمومی داخلی باید بدانند که مالک اشترها بر آخرین خیمه‌های دشمن رسیده‌اند و دشمن دیگر نفسی ندارد، مگر آنکه با حیله و فریب خود افکار عمومی را متقاعد سازد که مالک اشترها را برگردانند، پس مبادا دشمن بی‌رمق با خدعه و نیرنگ دوباره مسلط گردد و این هوشیاری لازمه افکار عمومی در شرایط کنونی است. آمریکا وارد جنگ با ایران نخواهد شد و جنگ نیابتی نیز گزینه ای نیست که در برابر ایران کارایی داشته باشد، پس بنابراین افکارعمومی با درک شرایط کنونی، نسبت به تغییر ناکارآمدی ها داخلی عزم خود را راسخ نمایند که خطر واقعی در توقف پیشرفت و توسعه داخلی به بهانه تحریم هاست. آمریکای بیرون هیچ غلطی نخواهد کرد و ملت هر ستمی می کشند از اجنبی و جریان نفاق داخلی است. باید مراقب انقلابی از انقلاب برگشته نیز بود که بیشترین مشکلات از انقلابیون تغییر مسلک داده است که دین و مبانی انقلاب را به بازیچه گرفته اند. ملت نباید اگر از دام غربگراها خلاص شوند به دامان انقلابی نماها بیفتند که خطر آن بسیار وحشتناک تر خواهد بود. پس در پوست اندازی انقلاب که غربگراها پس زده می شوند باید مراقب لایه دوم که انقلابی نماهاست بود که خطر آن بسیار ویرانگر است. انقلابی نماها همان کسانی هستند که با امام شهید خود هجرت می کنند ولی با تنگ شدن عرصه، شبانه از اردوگاه امام حسین(ع) خارج می شوند و تاریخ همیشه قابل تکرار است. پس مبادا ملت با گریز از حلقه غربگراها به دامن انقلابی نماها انداخته شوند که این همان خسارت مضاعف در آینده خواهد بود.

پدافند غیرعامل بصیر/ دکتر دهقانی