چالش‌ها و فرصت‌های فرا روی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب

بعد از حمایت حیرت‌آور مردم از چهل‌سالگی انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای بیانیه‌ای تحت عنوان گام دوم انقلاب اسلامی ابلاغ فرمودند که چشم‌اندازی نوین برای ادامه حرکت انقلاب ایجاد می‌نماید.

امروز مشکلات بزرگ و کوچک ملت، آنان را به یک حقیقت واحد رسانده است که اگر انتخاب غلط انجام دهند دود آن در چشم خودشان خواهد رفت! امروز که به‌جای رسیدگی ویژه به مشکلات ملت، دوباره به سمت دیپلماسی التماسی، اتاق‌های فکر رهسپار شده است که مجموعه‌ای از خسارت  محض دیگر برملت تحمیل شود، آنچه در واقعیات در افکارعمومی ایجاد گردیده است بی‌اعتمادی به جریان مدعی و سازش طلب با غرب است.

خاصیت این انقلاب حفظ استقلال و آزادی ایران است و این همان چیزی است که در تضاد آشکار با منافع کشورهای استکباری می‌باشد، بنابراین اگر امروز دشمن به نام دوست معرفی می‌شود به خاطر تحمیل قراردادهای ننگین برملت است تا دشمن روز به روز به اهداف شوم خود نزدیک شود. امروز اگر می‌گویند بدون قراردادهای استعماری نمی‌شود مملکت را اداره کرد این یعنی همان خسارت محض که اعتماد به این نوع سیاست‌ها، ملت را بیش‌ازپیش گرفتار مشکلات خواهد نمود.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در عرصه‌های مختلف کارنامه درخشانی از خود نشان داده است و امروز مورد توجه ویژه اجتماع برای ورود به حوزه‌های جدید است و این مطالبه عمومی هم‌زمان با گام دوم انقلاب هم می‌تواند فرصت‌های خدمتگزاری جدید برای سپاه پاسداران فراهم نماید و هم می‌تواند چالش‌های جدید برای تخریب این نهاد انقلابی در پی داشته باشد.

برخلاف آنچه که تصور می‌شود سپاه پاسداران یک دولت تفنگدار یا دولت پنهان نیست چراکه ساختار و قوانین جمهوری اسلامی این ظرفیت را برای سپاه پاسداران تعریف نکرده است. سپاه پاسداران وظیفه حراست از انقلاب اسلامی بر عهده دارد و به همین خاطر بالاجبار باید فعالیت‌های خود در حوزه‌های مختلف ساماندهی نماید. در بخش نظامی در کنار ارتش جمهوری اسلامی قرار دارد و در بخش‌های سازندگی نیز با انجام پروژه‌های مختلف که ظرفیت‌های دیگر داخلی توان انجام را دارا نیستند درکنار دولت و بخش خصوصی ورود می‌نماید تا وابستگی به خارج  به طرز چشم‌گیری کاهش یابد. اگر امروز حضور سپاه در خاورمیانه نیز شاهد هستیم به خاطر همین حفاظت از انقلاب اسلامی است که جغرافیای آن به اندازه مطالبه تمام ملل مسلمان منطقه است.

مدعیان دیروز که برای اصلاح امورات و سعادت ملت به میدان آمده بودند، نتیجه ناکارآمدی خود را می‌خواهند به ولایت‌فقیه و انقلاب اسلامی نسبت دهند، اما غافل از اینکه خود ملت به این فهم رسیده‌اند که باتلاق امروز نتیجه انتخاب است نه انقلاب. امروز وظیفه سپاه پاسداران برای حفظ و حراست از انقلاب درعرصه های جدیدی باید تعریف گردد و بنابراین این نهاد انقلابی عالمانه و هوشمندانه باید این وظیفه تاریخی خود را انجام دهد.

ولایت‌فقیه به‌عنوان نگهبان این انقلاب می‌بایست نهادی همانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار خود داشته باشد که ضعف‌های دولت‌ها را جبران  و انحراف آنان را مانع باشد. به همین خاطر است قانون‌گذار موجودیت این نهاد را پذیرفته است و در تداوم انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران در کنار مردم نقش حیاتی داشته است.

چالش‌ها و مشکلات امروز به‌مراتب متفاوت‌تر از گذشته است و به همین خاطر توجه به ساختار قوانین کشور و تمرکز به اختیارات متناسب‌تر ولایت‌فقیه با استناد به متفاوت شدن شرایط بین‌الملل و مشکلات داخلی کاملاً ضروری است. وظیفه مجلس در اصلاح ساختار کشور کاملاً احساس می‌گردد ولی این  به آن معنا نیست که اصلاح ساختار به سمت انحراف پیش برود و قطعاً اگر مجلس یازدهم این امتحان تاریخی خود را به‌درستی پشت سر نگذارد، مجلس دوازدهم که با تجدیدنظر ملت بر سرکار خواهد آمد، این ساختارهای جدید را ایجاد خواهد کرد.

سپاه پاسداران در گام دوم انقلاب نه به‌عنوان یک دولت مطرح می‌گردد و نه اجازه خواهد داد که انحراف دولت‌ها، خسارات جبران‌ناپذیر به ملت ایجاد نماید. بنابراین اگر تاکنون برای جلوگیری از هجمه‌های مختلف حضور سپاه پاسداران در بسیاری از حوزه‌ها  قابل‌تعریف نبوده است، امروز دیگر وقتی دشمنان خارجی و عوامل خودفروخته داخلی آشکارا علیه انقلاب و منافع ملت شمشیر کشیده‌اند، مصلحت در ورود مقتدرانه و عالمانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

دشمن به‌خوبی می‌داند که دیگر نخواهد توانست با مدیریت روانی جامعه، حضور سپاه پاسداران را کمرنگ نماید و بنابراین قطعاً در استراتژی‌های جدید خود، ورود سپاه پاسداران در عرصه‌هایی تشویق خواهد کرد که اختیارات کامل به این نهاد داده نشود تا به‌عنوان شریک ناکارآمدی‌ها، چهره سپاه پاسداران ترسیم گردد.

چندی پیش خودروسازان برای حضور سپاه پاسداران در بخش قطعه‌سازی درخواستی مطرح کرده بوده‌اند و شاید در یک نگاه سطحی آن را ایجاد یک حرکت جدید به سمت توجه به پیشرفت در جامعه مطرح می‌شود، اما همین خودروسازان می‌دانند که بدون طراحی‌های جدید و استانداردهای روز دنیا در حوزه خودرو و تنها با اتکا به تأمین قطعات، صنعت خودروسازی پیشرفت نخواهد کرد و هنگامی‌که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این حوزه ورود نماید، این نهاد انقلابی شریک ناکارآمدی برای عدم پیشرفت صنعت خودروسازی خواهد شد. خودروسازان دنبال پیشرفت نیستند، بلکه دنبال شریک جرم برای ادامه حیات ننگین خود هستند، بنابراین در این صنعت ورود برای تأمین قطعات یک اشتباه تاریخی است و سپاه پاسداران اگر در این حوزه می‌خواهد ورود نماید باید در طراحی و تولید خودرو نیز ورودی مقتدرانه داشته باشد.

خسارات محض فقط شامل برجام نیست، اگر یک حساب سرانگشتی در مورد خسارات جانی و مالی عظیمی که سالیانه به ملت برای استفاده از خودروهای بی‌کیفیت داخلی وارد می‌شود انجام داد، نتایج خسارات بار این نوع تولید به‌مراتب بیشتر از یک جنگ داخلی خواهد بود.  قطعاً یکی از اولویت‌های مهم سپاه پاسداران باید تمرکز بر این بخش صنعت باشد چراکه جان و مال ملت در صنعت خودروسازی بازیچه باندهای ناکارآمد قرارگرفته است، اما نه در کنار خودروسازان که این چرخه باطل ناکارآمد فرصت ادامه حیات یابد، بلکه باید مستقلاً به تولید خودروهای ملی اقدام نماید. اگر این اتفاق فرخنده بیفتد اشتغال و ارزآوری چند برابری در این صنعت ایجاد خواهد شد و از خسارات این چرخه معیوب نیز جلوگیری خواهد شد. بازارهای تشنه صادراتی خودرو علی‌الخصوص در کشورهای اسلامی می‌تواند کشور را به فاز جدیدی از درآمدهای غیرنفتی سوق دهد، اما متأسفانه این چرخه معیوب داخلی، هیچ‌گاه این فرصت‌ها را ایجاد نکرده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بالاجبار برای حفظ انقلاب و تکریم به منافع ملت فعالیت‌های جدیدی عملیاتی خواهد کرد، چراکه این همان مطالبه اجتماعی از این نهاد است ولی با نگاهی نافذ و هوشمندانه نباید در دام دشمن قرار بگیرد .

دشمن می‌خواهد حضور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علی‌الخصوص در خاورمیانه را کمرنگ نماید و حالا که از کانال تحریک اجتماعی موفق نشده است با رویکردی متفاوت با مشغول کردن سپاه پاسداران به مشکلات داخلی می‌خواهد به هدف خود برسد و این لزوم اولویت‌بندی و هوشیاری در این نهاد انقلابی برای ورود مقتدرانه به بخش‌های جدید و همچنین نگه‌داشتن قدرت خود در فعالیت‌های گذشته را بیش‌ازپیش ضروری می‌نماید.

با توجه به ازدیاد قابل‌توجه انتظارات از سپاه پاسداران به‌عنوان خاک‌ریز مستحکم انقلاب، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در درون خود نیز نظارت‌های ویژه‌ای باید ایجاد نماید، چراکه اندک ریزش‌های نیروی انسانی در این نهاد خود می‌تواند عامل مهلک برای تغییر دید اجتماعی نسبت به این نهاد انقلابی باشد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اولویت‌بندی بسترهای جدید و همچنین ساماندهی ظرفیت‌های داخلی خود علی‌الخصوص در بخش بسیج می‌تواند معجزه‌ای عظیم بعد از چهل‌سالگی انقلاب ایجاد نماید تا خواستگاه انقلاب‌های جدید در عرصه بین‌الملل باشد و این انقلاب را آماده همراهی با انقلاب مهدوی نماید.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محدوده فعالیت‌های سازندگی خود را دیگر نباید به جغرافیای ایران اسلامی محدود نماید (همچنان که در حوزه مقابله با تروریست درکنار ملت‌های مظلوم می‌باشد)، بلکه به‌عنوان حافظ انقلاب اسلامی در کشورهای حوزه مقاومت، نوعی انسجام و همبستگی بین این کشورها ایجاد نماید تا چتر رحمت این انقلاب بر منطقه گسترده شود.

انقلاب اسلامی درگام دوم باید مقتدرانه صادر گردد و این امکان نخواهد داشت مگر آنکه ایران اسلامی به یک اقتصاد نوین و مقتدر همانند حوزه نظامی دست یابد تا به‌عنوان الگوی پایدار تکیه‌گاه کشورهای اسلامی دیگر باشد.

شاید این دغدغه ایجاد گردد که سپاه پاسداران چگونه می‌تواند در اقتصاد بدون نابود کردن بخش خصوصی ورود نماید؟ در جواب این سؤال باید گفت راه‌های مختلفی برای حضور عالمانه وجود دارد که به‌اختصار برخی از این راه‌ها شرح داده می‌شود:

 • ساماندهی بازارهای کشورهای حوزه مقاومت به سمت تولیدات داخلی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حریت و موجودیت افتخارآمیز خود در اذهان کشورهای حوزه مقاومت می‌تواند بازار تقاضای این کشورها را تا زمانی که این کشورها خود بتوانند نیازهای خود را تولید نمایند به سمت تولیدات داخلی هدایت نماید و این نیازمند حضور جدی و بسترساز سپاه پاسداران در سفارتخانه‌ها و عقد قراردادهای تأمین نیازهای ضروری کشورهای اسلامی است. اگر ایران اسلامی تولیدی باکیفیت داشته باشد کشورهای اسلامی واردات مایحتاج خود را با ایران به نحو چشم‌گیری افزایش خواهند داد و در این فرایند حربه تحریم دیگر وجود نخواهد داشت.

 • برخورد قاطع با مفسدین اقتصادی علی‌الخصوص در بدنه دولت

سپاه پاسداران با برخورد قاطع خود با مفسدین اقتصادی، اقتصاد را می‌تواند به طرز چشم‌گیری مصونیت بخشد و بخش عظیمی از سیاست‌های تخریبی دشمن را خنثی نماید. قطعاً به‌جای موازی کاری‌های نظارتی در بدنه دولت ، اگر بخش‌هایی در سپاه پاسداران را برای خشکاندن فساد اقتصادی کارگزاران حکومتی در همه نقاط کشور فعال نمود، نتایج موفق‌تری ایجاد خواهد شد و جرات ها برای غارت ملت از نطفه خفه خواهند شد.

 • تکیه بر بسیج و فعال نمودن ظرفیت‌های عظیم آن

یکی از ظرفیت‌های بزرگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج است و اگر ظرفیت‌های بسیج علی‌الخصوص با تمرکز برحمایت مالی از جوانان بسیجی به طرز شایسته‌ای انجام پذیرد، بنگاه‌های کوچک اقتصادی و تعاونی‌های بهره‌ور در ساختار بسیج آن‌چنان ایجاد خواهد شد که بخش عظیمی از مشکلات اشتغال جوانان به‌راحتی رفع خواهد شد. ایجاد بنگاه‌های کوچک با استفاده از ظرفیت‌های بسیج معجزه در اقتصاد داخلی ایجاد خواهد کرد.

 • تأمین مایحتاج ضروری تولیدکنندگان علی‌الخصوص بنگاه‌های تولیدی کوچک

در بسیاری از بنگاه‌های تولیدی، مواد خام یا مایحتاج ضروی تولیدکنندگان وارداتی است و سپاه پاسداران با شناسایی این مایحتاج ها و با استفاده از امکانات خود به سمت خودکفایی مایحتاج  تولیدکنندگان می‌تواند پیش رود تا تولیدکنندگان علی‌الخصوص بنگاه‌های تولیدی کوچک با هزینه کمتر و کیفیت بهتر، تولید خود را عرضه نماید و انگیزه‌ها برای تولید در جامعه به نحو شایسته بالا رود. در برخی مواقع زمین‌های تحت تملک سپاه پاسداران در پادگان‌های نظامی می‌تواند بستری مناسب برای تشویق تولیدکنندگان باشد و در اختیار قرار دادن این امکانات، تولیدکنندگان را به سمت اهداف متعالی هدایت خواهد کرد.

 • استقرار تولید

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌تواند با استفاده از امکانات خود، ایجاد بنگاه‌های کوچک تولیدی در دستور کار خود در همه نقاط کشور قرار دهد و بعد از استقرار و احداث فضای فیزیکی تولیدی‌ها، آنان را  به‌تدریج در اختیار تولیدکنندگان و کارآفرینان جوان قرار دهد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این ظرفیت را داراست که با استراتژی‌های خاص به سمت جراحی اقتصادی کشور اقدام نماید به‌طوری‌که نه‌تنها بخش خصوصی از چرخه اقتصاد خارج نشود بلکه انگیزه مضاعف در بخش خصوصی برای ورود ایجاد نماید.

خلاصه تحلیل:

 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با توجه به شرایط سرنوشت‌ساز کشور باید در عرصه‌های جدیدی ورود نماید که قبلاً نیازی به ورود نداشته است.

 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب، یک دولت نیست که بخواهد همه کم‌کاری‌های دولت‌ها را جبران نماید، اما در برابر انحراف دولت‌ها برای تضمین ادامه راه انقلاب و تأمین منافع ملت باید بایستد.

 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای استحکام اقتصاد نوین داخلی نقشی بی‌بدیل داراست و بنابراین اولویت‌های خود را شناسایی و در اقدام با هوشمندی، چالش‌ها و هجمه‌های تخریبی دشمن علیه خود را خنثی خواهد نمود.

 • سپاه پاسداران برای جوابگویی شایسته به مطالبات امروزی جامعه به‌عنوان حافظ انقلاب و مدافع منافع ملت، در درون خود نیز باید نظارت‌های ویژه‌ای ایجاد نماید تا ریزش‌های احتمالی منابع انسانی را به کل سپاه پاسداران، جامعه تعمیم ندهد.

 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اولویت‌ها را برای جلوگیری از پراکنده‌کاری و جلوگیری از اتلاف سرمایه‌های خود، شناسایی خواهد کرد و در بسترهایی که منافع ملت به‌شدت مورد هجمه قرارگرفته است ورود خواهد نمود.

 • حضور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صنعت خودروسازی نه تأمین قطعات خودروهای بی‌کیفیت داخلی، می‌تواند اشتغال و ارزآوری چند برابری را رقم بزند. تولید خودروهای ملی با طراحی روز و دارا بودن استانداردهای کیفی می‌تواند بازارهای تشنه کشورهای اسلامی را به سمت تولیدات داخلی هدایت نماید.

 • حضور سپاه پاسداران در اقتصاد کشور حیاتی است اما این حضور نه به معنای خارج کردن بخش خصوصی است بلکه حضور در جهت همراهی با بخش خصوصی است. در این حرکت تنها تولیدکنندگانی از دور خارج خواهند شد که با سوءاستفاده از انحصار و لابی‌های قدرتمند، تولیدات بی‌کیفیت برای غارت ملت عرضه نمایند.

 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌تواند بازارهای تقاضای کشورهای حوزه مقاومت با طراحی استراتژی‌های ویژه به سمت تولیدات داخلی هدایت نماید.

 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک قدرت نگه‌دارنده است که با لبیک به دستورات ولی‌فقیه برای حراست از انقلاب اسلامی و منافع ملت، در عرصه‌های مختلف ورود کرده و خواهد کرد.

پدافند غیرعامل بصیر/ دکتر دهقانی